Kanal Kaplama Hizmeti

Kanal kaplama hizmeti şehir kanalizasyon şebekelerinde bulunan kanalların zamanla tahrip olmasında yapılan işlemlerdir. Bu tahribatlar ise kanal içerisinde tıkanmalara, kanalizasyon içerisinde buluna çeşitli bölümlerin zarar görmesini ve kırıkların meydana gelmesini sağlamaktadır. Görüntüleme işlemlerinin yapıldıktan sonra ise kanal içerisinde giydirme işlemi yapılarak kanal tamir edilmelidir. Kanallarda oluşan sızıntılar belli bölgelerde çökme gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Oluşabilecek çökmeler ise hiç iyi sonuçlar ortaya çıkarmamaktadır. Bu yüzden de bu tarz problemler ortaya çıkmadan bakım onarım hizmetlerinin mutlaka alınması gerekmektedir. Giderlerde bulunan oksijen, metal, su ve çeşitli kimyasallar borulara zarar vermektedir. Verilen bu zararlar sonrasında da çökmeler, tıkanıklıklar veya sızıntılar ortaya çıkmaktadır. En kısa zamanda bir firma ile görüşülerek kanal kaplama hizmetinin alınması gerekmektedir. Böylelikle kötü sonuçların ortaya çıkması büyük bir oranda engellenmektedir.

Kanal Kaplama Nedir?

Kanal Kaplama Hizmeti

Kanalizasyon kaplama hizmeti, kanal içerisinde bulunan kırıkların, çatlakların veya deliklerin özel bir kaplama malzemesi ile tamir edilmesidir. Bu tamir sonucunda ise oluşan sorun büyük bir anlamda ortadan kalkmaktadır. Kanal kaplamaların yapılması genellikle çok kalabalık olan sitelerde veya giderin çok kullanıldığı otel gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Böylelikle günlük akış etkilenmeden replikasyon tedavi yapılmaktadır. Hem yüklü masraftan kurtulmakta hem de sorun bu şekilde çözüme kavuşmaktadır. Noktasal olarak yapılacak bu işlemlerin yanı sıra komple kanal kaplama da bulunmaktadır. Komple kanal kaplama sayesinde direk olarak kanalizasyona bir bakım yapılmaktadır. Bu bakım sonucunda da oluşabilecek çatlakların, kırılmaların veya deliklerin de büyük bir oranda önüne geçilmektedir.

Kanal Kaplama Öncesi Temizlik

Kanal Kaplama Hizmeti

Kanal kaplama nedir sorusunun yanı sıra kanal kaplama öncesinde temizlik yapılır mı sorusu da sorulmaktadır. Bu sorunun cevabı ise tabi ki de evet olmaktadır. Çünkü kanallar basınçlı su ile birlikte iyi bir şekilde temizlenmelidir. Daha sonrasında ise vakum yapan cihazlar ile içerisinde herhangi bir şey kalmadan temizliği yapılmalıdır. Yapılacak bu işlemlerde kanallar hem kaplama işlemi için hazırlanmakta hem de tıkanıklık gibi sorunların ortadan kalkması sağlanmaktadır.

Görüntüleme esnasında da temiz bir kanal tamamen nerede sorunun olduğunu tespit etmede büyük yarar sağlamaktadır. Böylelikle yapılacak olan müdahale direk olarak konumu belirlenmektedir. Vakum ile yapılacak temizleme işleminin yanı sıra pompa işlemi ile de yapılmaktadır. Ancak bu temizleme yönteminde istenilen sonuç tam olarak alınmamaktadır. Bunun yanı sıra da kanal içerisinde conta çıkması gibi problemler ile de karşılaşmak mümkündür. Ortaya çıkacak bu tarz sorunlar ise tam bir temizliğin yapılmamasını sağlamaktadır.

Kaplama Öncesi Kanal Görüntüleme İşlemi

Kanal Kaplama Hizmeti

Kanal kaplama hizmeti verilirken firmalar son teknolojik ürünleri kullanması gerekmektedir. Ancak bu şekilde istenilen faaliyet doğru anlamda gerçekleştirilmektedir. Günümüzde firmalar ise görüntüleme anlamında çeşitli robotik görüntüleme cihazları kullanmaktadır. Bu cihazlar sayesinde ise anlık olarak görüntüleme işlemleri ve kayıt işlemleri yapılmaktadır. Yapılacak olan görüntüleme işlemi sonrasında analog ve dijital ortamda olmak üzere birçok görüntü elde etmek mümkündür.

Bu görüntülerin sonucunda ise kanal içerisinde bulunan bütün sorunlar ve ölçümler kolaylıkla yapılmaktadır. Görüntüler de kaydedilerek daha sonrasında yeniden işleme alınması ve incelenmesi mümkün hale gelmektedir. Kayıtlar incelenip tüm tespitlerin yapılması ile birlikte raporlama yapılmaktadır. Bu rapor sonrasında ise müşteriye yapılacak olan işlemler hakkında bilgi verilmektedir. Fiyatlarda anlaşılma sonrasında ise kısa bir zamanda kaplama yapılmaktadır. Böylelikle de daha büyük sorunların önüne kolay bir şekilde geçilmektedir.

Kanal Kaplama Yöntemleri

Kanal Kaplama Hizmeti

Kanal kaplama hizmeti verilirken hangi yöntemler ile çalışılacağı merak edilmektedir. Günümüzde alanında iyi bir şekilde hizmet veren birçok firma kanalda kazma veya çevresine zarar vermeden bu işlemi yapmaktadır. Böylelikle de günlük akışın aksamasına neden olmadan çalışmalarını tamamlamaktadır. Bu yöntemler ile birlikte günlük trafik akışı engellenmeden işlemler yapılmaktadır. Böylelikle sadece kanalizasyon hatlarında değil, içme suyu şebekelerinde ve diğer çeşitli kanallarda işlemler tamamlanmaktadır. Yapılacak olan işlemlerde bu şekilde hem ekonomik hem de teknolojik sistemleriyle tamiri ve yenilemesi tamamlanmaktadır.

Günümüzde özellikle büyük şehirlere göçün artması ile bu alanlarda bulunan kanalizasyon giderlerinde sıklıkla sorunlar ortaya çıkmaktadır. Gerek su hatlarında olsun gerekse de atık su hatlarında olsun yeniden inşa etmek yerine bu tarz çeşitli kaplama teknikleri kullanılmaktadır. Bu da oluşan çatlakların, kırıkların veya deliklerin ekonomik ve hızlı bir şekilde tamir etmesine yardımcı olmaktadır. Kanal kaplama yöntemleri iki farklı şekilde ortaya çıkmaktadır

. Bunlar komple kanal kaplama ve noktasal kanal kaplamalardır. Her ikisinin yapılma şekli ve kullanım alanı birbirinden farklıdır. Bu yüzden de ihtiyaca yönelik yapılması oldukça önemlidir. Bu anlamda da alanında uzman bir firma ile görüşülmesi gerekmektedir. Firma ile görüşmelerin tamamlanması sonucunda ise kısa bir görüntüleme işlemi ile sorunlar tespit edilebilmektedir. Buna uygun bir şekilde de uzman görüşü alınarak hangi kaplama yönteminin yapılacağına karar vermek mümkündür. Anlaşmaların yapılması ile de kısa bir sürede işlemler tamamlanmaktadır.

Komple Kanal Kaplama

Kanal Kaplama Hizmeti

Kanal kaplama işlemlerinde iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki ise komple kanal kaplama olmaktadır. Peki komple kaplama nedir? Komple kaplamanın faydaları nelerdir? Nasıl yapılır?
Komple kanal kaplama, kanalizasyon ve su giderleri gibi alanlardaki kanalların özel bir malzeme ile tamamen kaplanmasına denmektedir. Bu kaplama sayesinde borulara herhangi bir zarar gelmemektedir. Kaplama ile de borularda oluşacak çatlaklar, kırıklar ve deliklerin büyük bir oranda önüne geçilmektedir.

Komple kaplama yatırmak noktasal kaplama işlemine göre genellikle daha pahalı gibi görünmektedir. Ancak komple kaplama noktasal kaplamaya göre daha uzun vadede kanalların kullanılmasını sağlamaktadır. Yani kanal sistemlerinin ömrünü uzatmaktadır. Komple kanal kaplama işlemi dönemsel veya anı kurtarma işlemi değildir. Uzun vadeli bir işlemdir. Hem ekonomik hem de sağlamlık açısından garantisi birçok firma tarafından verilmektedir. Ancak yaptırıldı ve uzun yıllar boyunca kullanılacak gibi bir durumda bulunmamaktadır. Belli aralıklar ile mutlaka bakım onarımlarının ve görüntülenmelerinin yapılması gerekmektedir.

Noktasal Kanal Kaplama

Kanal Kaplama Hizmeti

Noktasal kanal kaplama ise kanal içerisinde bulunan belli bölgelerdeki sorunları gidermek amacı ile kullanılmaktadır. Yani kanalın içerisinde bulunan çatlak, kırık ve delikleri bölgesel olarak kapatmaktadır. Komple kaplatma işlemine göre ise daha kısa sürede bitmekte ve daha ekonomik olmaktadır. Noktasal kaplama işlemine başlamadan önce kanal iyi bir şekilde basınçlı su ile temizlenmektedir. Daha sonrasında ise içerisinde kalan su ve katı atıklar iyi bir şekilde vakumlanmaktadır.

Bu vakumlama işlemi sonrasında ise kanalın içerisi çok rahat bir şekilde görüntülenmektedir. Görüntüleme işlemlerinde özel robotik kameralar kullanılmaktadır. Bu kameralar sayesinde ayrıntılı bir çalışma gerçekleştirilmektedir. Kanalın her bir yeri özel olarak ölçülmekte, sorunların alanı bilinmekte ve ona göre raporlama işlemi yapılmaktadır. Raporlama işlemi sonrasında ise müşteriye bu anlamda geniş bir bilgi verilmektedir.

Rapora uygun bir şekilde müşteri ile anlaşılması durumunda ise işlemler yapılmaya başlanmaktadır. Aynı komple kaplama işlemindeki gibi noktasal kaplama işlemlerinde de günlük akış etkilenmemektedir. Ufak cihazlar ve dayanıklı malzemeler ile kısa sürede bu sorun çözülmektedir. Kanallarda yapılacak olan bu noktasal çalışmaların iyi bir malzeme ve deneyimli eller tarafından yapılması oldukça önemlidir. Çünkü kanalizasyonlarda oluşan çatlaklar ve sızıntılar sonucunda birçok sorun ortaya çıkmaktadır.

Bu sorunları önlemek için yapılan noktasal kaplamalar ise mutlaka sorunu tamamen ortadan kaldırması gerekmektedir. Yapılan kaplama malzemesinin iyi olması ve kaplama işçiliğinin iyi olması durumunda ortaya çıkan bu sorun büyük bir oranda çözülmektedir. Ancak bunun için ise mutlaka iyi bir firma ile çalışılması gerekmektedir. Kullanacakları malzemenin iyi olması ise sorunun çözülmesindeki en önemli faktörlerden bir tanesidir. İşlemi yapacak olan personellerin ise alanında uzman ve deneyimli olması da önemli kriterler arasında yer almaktadır.

Kanal Kaplamanın Faydaları

Kanal Kaplama Hizmeti

Kanal kaplama hizmeti sağlamış olduğu faydalar bu işlemi yaptırmayı düşünen kişiler tarafından merak edilen bir durumdur. Firmaların kanallara yapmış olduğu astar sayesinde kullanılan kanalizasyon sisteminin ömrü uzamaktadır. Böylelikle de oluşabilecek sorunlar en aza inmektedir. Bu da daha az masraf ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kanalizasyonların bakımsız olması durumunda en sık rastlanılan durum çökme olmaktadır.

Eğer bölgesel değil de tüm kanalizasyonda kaplama hizmetinin yapılması durumunda çökme ihtimali en aza inmektedir. Bu sayede oluşabilecek büyük felaketlerin büyük bir oranda önüne geçilmektedir. Kaliteli bir malzeme ile yapılan kaplamalar ise uzun yıllar dayanmaktadır. Ancak ucuz ve kalitesiz malzemeler ile yapılacak işlemlerde bu durum söz konusu değildir. İstenilen dayanıklılık oluşmamaktadır. Aksine daha büyük maliyetler ile karşılaşmak mümkündür.

Kanalizasyon giderlerine kanal kaplamanın faydaları bu şekilde sıralamamız mümkündür. Bu faydalardan en iyi şekilde yararlanmak için ise doğru bir firma seçimi yapılması gerekmektedir. Firma seçiminde ise müşteri memnuniyeti, deneyim ve uzman personel gibi kriterler göz önünde bulundurulmalıdır.

Kanal Kaplama Hizmeti Fiyatları

Kanal Kaplama Hizmeti

Kanal kaplama fiyatları özellikle sık sık sorunlar ile karşılaşan kullanıcıların merak ettiği bir konudur. Bu yüzden de bu alanda işlem yapacak kişiler bir fiyat araştırmasına girmektedir. Ancak her görüşme sonrasında farklı rakamlar ile karşılaşması mümkündür. Peki bunun sebebi nedir? Kanalizasyonlarda oluşan çatlakların, kırıkların veya delinmelerin doğru zamanda tamir edilmemesi durumunda göçme gibi çeşitli tehlikeli durumlar ile karşılaşılmaktadır. Bu gibi durumlar ile karşılaşılmamak için ise bakım onarım hizmetleri alınmaktadır. Bu hizmetler arasında en çok tercih edileni ise kanal kaplama işlemleri olmaktadır. Kanal kaplama işlemleri noktasal kaplama, komple kaplama olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Her birinde ise firmalar ile görüşürken farklı fiyatlar almak mümkündür. Çünkü yapılacak olan işlemlerin süresi ve kullanılacağı malzemenin fiyatları değişkenlik göstermektedir.

Firmalar ile fiyat konusunda görüşme yapılırken genellikle anlatılan soruna yönelik ortalama bir fiyat verilmektedir. Ekiplerin o bölgeye gitmesi ve gerekli görüntüleme işlemlerini yaptıktan sonra ise daha yüksek rakamlar ile karşılaşmak mümkündür. Çünkü anlatılan ile yapılması gereken kaplama işlemi farklı olabilmektedir. Kanal kaplama fiyatları kullanıcılara her ne kadar fazla gibi gözükse de mutlaka yaptırılması gerekmektedir. Çünkü yaptırılmaması ve sızıntıların çatlakların devam etmesi durumunda çökmeler yaşanması kaçınılmak olmaktadır. Bu gibi durumlarda ise kanalizasyon giderinin yeniden yapılması gibi daha üst masrafların ortaya çıkması mümkündür.

Firma seçimi esnasında ise mutlaka deneyime, müşteri memnuniyetine ve uzman kadrosunun olup olmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde iyi bir hizmet alınması mümkündür. Yani verilecek olan fiyat yerine alınacak hizmete daha çok önem verilmesi gerekmektedir. Böylelikle daha yüksek maliyetli işlemlerin önüne geçilmektedir.