Kanalizasyon Nedir?

Kanalizasyon nedir sorusu özellikle son dönemlerde daha çok gündeme gelmeye başlamıştır. Çünkü kanalizasyonlarda ve diğer giderlerde sık sık tıkanmalar meydana gelmektedir. Bu tıkanmaların çözümü esnasında ise kanalizasyon giderlerinin nerelerde olduğu oldukça önemli olmaktadır.

Kanalizasyonlar yapıları itibari ile içerisinde birçok atık bulundurmaktadır. Bu yüzden de dönem dönem tıkanmalar ile karşılaşmak mümkündür. Oluşan tıkanmalarda ise iyi bir firma ile çalışmak oldukça önemlidir. Çünkü bu sorunun tamamen ortadan kaldırılması için profesyonel bir hizmet alınması bazen gerekli olmaktadır.

Özdoğan Vidanjör firmamız ise bu anlamda müşterilerine profesyonel hizmet veren sayılı firmalardan biri olmaktadır. Kanalizasyon nedir sorusuna en iyi cevabı vererek kanalizasyon giderine gerekli müdahaleleri en uygun şekilde yapmaktayız.

Maddelerle Kanalizasyon Nedir?

Kanalizasyon nedir sorusunun cevabını birçok farklı yoldan vermememiz mümkündür. Çünkü kanalizasyonlar yapısı itibari ile içerisinde birçok atığı barındırmaktadır. Peki ya maddeler ile Kanalizasyon nedir ;

 • Kanalizasyon evlerde bulunan banyoların, mutfakların, tuvaletlerin veya lavabolardan atılan bütün sıvı veya katı atıkların birikmiş olduğu yerler olmaktadır.
 • Kanalizasyonlar genellikle yer altlarına döşenmektedir. Döşeme esnasında ise künk adı verilen beton korular kullanılmaktadır.
 • Kanalizasyon sisteminin doğru bir açı ile yerleştirilmesi oldukça önemlidir. Çünkü gidere gelen bütün atıkları doğru bir şekilde ilerletmesi gerekmektedir.
 • Kanalizasyonlarda tıkanıklığın oluşmaması için belli aralıklar ile temizleme ve bakım onarım işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
 • Kanalizasyon sistemlerinin içerisinde birçok farklı atık oluşmasından dolayı zehirli gazlar veya parazitler çok kolay oluşmaktadır. Bunun önüne geçmek için ise rögarlar ya da logarlar oluşturulmuştur.
 • Logarlar sayesinde kanalizasyon sistemlerine ulaşılmakta ve bakım onarım işlemleri yapılmaktadır. Bunun yanı sıra da logarların bir baca şeklinde olması ve yer yüzünde bulunmasından dolayı da kanalizasyon sistemi içerisinde hava akışı da bu şekilde sağlanmaktadır. Bu da zehirli gazların patlama yolu ile ortaya çıkmasını engellemektedir. Kanalizasyon nedir sorusuna bu şekilde cevap vermemiz mümkündür.

Kanalizasyon Tıkanıklığı Neden Olur?

Kanalizasyon nedir sorusunun yanı sıra neden tıkanır sorusu da en çok araştırılan konulardan bir tanesi olmaktadır. Kanalizasyonların genellikle tıkanmasının nedeni kullanıcılar olmaktadır. Çünkü günümüzde halen daha gider kullanım doğru bilinmemektedir. Bu yüzden de giderlere atılmaması gereken birçok ürün atılarak tıkanıklıkların oluşmasına neden olunmaktadır.

Kanalizasyon ne işe yarar ve tıkanmaların nedenleri nedir sorularına şu şekilde cevap vermemiz mümkündür;

 • Kanalizasyon giderlerden gelen sıvı veya katı atıkların birleştiği alan olmaktadır.
 • Tuvalet giderlerinden tuvalet peçetelerinin, ıslak mendillerin, kağıt havlularının, kadın pedi, hasta bezi veya çocuk bezi gibi maddelerin atılması durumunda tıkanıklıklar meydana gelmektedir.
 • Mutfak lavabolarından giderlere kullanılmış sıvı veya katı yağların atılması, yemek artıklarının dökülmesi veya sebze meyve atıklarının atılması durumunda da tıkanıklıklar meydana gelmektedir.
 • Bunların yanı sıra sistemin oluşturulması esnasında gerekli eğim ile boruların döşenmemesi, bakım onarımların aksatılması, künk borularının zamanla içeriye çökmesi ve boruların çatlaması ile de tıkanıklıklarla karşılaşmak mümkündür.

Kanalizasyon Tıkanıklığı Açma

Ankara Kanalizasyon açma işlemi günümüzde robotik kameralar ve su pompaları ile yapılmaktadır. Daha büyük kanalizasyonlarda ise vidanjörler tercih edilmektedir. Kanalizasyonlarda oluşan tıkanıklıklara müdahale etmek için ise öncelik olarak robotik kameralar ile işlemler yapılmaktadır.

Robotik kameralar ile öncelik olarak kanalizasyonun içerisi incelenmektedir. Böylelikle de tıkanıklığın hangi alanda olduğu, tıkanıklığın sebebinin ne olduğu ve nasıl müdahale edileceği hakkında bilgi edinilmiş olmaktadır. Daha sonrasında ise vidanjörler veya su pompaları ile içeriye su basma yapılarak temizleme işlemi gerçekleştirilmektedir. Böylelikle de kanalizasyonda oluşan tıkanıklık açılmış olunmaktadır.

Kanalizasyon Tıkanıklığı Açma Firmaları

Kanalizasyon tıkanıklık açma işlemlerinde genellikle ilk akla gelen belediyeler olmaktadır. Ancak belediyelerin çok zorunlu durumlar haricinde böyle bir hizmeti bulunmamaktadır. Bu yüzden kişilerin firmalardan hizmet alması gerekmektedir. Özdoğan Vidanjör firmamız ise bu alanda en iyilerinden biri olmaktadır.

Özdoğan Vidanjör olarak 15 yılı aşkın bir süreden beri hizmet vermekteyiz. Hizmetlerinde ise sadece kanalizasyon temizleme değil bakım onarım işlemleri, logar temizleme veya kuka temizleme işlemi gibi birçok hizmeti bulunmaktadır. Kanalizasyon tıkanıklığı açma ve diğer hizmetlerinde uzun yıllardan beri işlem yapmasından dolayı oldukça deneyimli olmaktadır. Her müşterisine ise özenle davranmasından dolayı Özdoğan Vidanjör firmamız kanalizasyon arızalarında ilk akla gelen firmalardan bir tanesi olmaktadır.

1 Comment
 • Lynne
  Posted Nisan 15, 2024 6:30 pm 0Likes

  Wow, fantastic blog layout! How long have you ever been running a blog for?
  you make running a blog glance easy. The full look of your
  web site is great, let alone the content! You can see similar here sklep internetowy

Add Your Comment